Jdi na obsah Jdi na menu
 


Účinky a psychoatraktivní látky

Ačkoliv semínka Durmanu obecného jsou smrtelně jedovatá, patří Durman také mezi léčivé rostliny. Nejprve se ale podíváme na "negativní" stránku Durmanu.

Rostlina obsahuje řadu tropanových alkaloidů:

 • v listech je jich asi 0,3 až 0,75% (nejvíce v žilkách a v řapíku)
 • v semeni 0,3 až 0,5%
 • v kořenech asi 0,35%
 • ve stonku až 0,55%

Otravy durmanem jsou způsobeny zejména atropinem, byly pozorovány jak u zvěře, tak i u člověka, a to hlavně u dětí, které se nechaly zlákat zajímavě vyhlížejícími plody naplněnými množstvím černých semen. Durman obecný je také nazýván "drogou chudých".

datura-stramonium.jpg

Příznaky otravy:

 • Pocit suchosti v ústech
 • Zarudlá kůže v obličeji
 • Zrychlený puls
 • Rozšířené zorničky
 • Halucinace
 • Neklid 
 • Zmatenost, agresivita

Poté následuje stádium ochablosti - hlavní příznaky:

 • Povrchní dýchání
 • Studené konečetiny
 • Nízký krevní tlak

Smrt nastává v komatu. I přesto, že prognóza otrav je relativně příznivá (až 90% otrávených se podaří vyléčit), nelze zapomínat na to, že durman je rostlina smrtelně jedovatá!

Léčení otravy:
Je zcela nezbytné okamžitě přivolat lékařskou pomoc a ještě před příjezdem lékařem vyvolat zvracení. Lékařský
postup poté spočívá ve výplachu žaludku a podávání živočišného uhlí. Následuje tzv. fáze podráždění, kdy lékaři podávají sedativa ve formě krátkodobě působících barbiturových sloučenin. 

Jak už jsme zmiňovali na začátku, durman obecný patří také mezi léčivé rostliny. I přesto je ale potřeba brát ohled na jeho jedovatost a je třeba dbát maximální opatrnosti. Využití má především v tradiční americké nebo asijské medicíně. Například Indové používají durmanu při léčení horeček,kožních i nervových onemocnění, průjmu a dokonce i nádorů. Odvar z listů slouží při pohlavní nedostatečnosti, ale i při léčení bronchiálního astmatu.

datura-stramonium-a.jpg

LÉČITELSTVÍ

Sbírá se semeno (Semen stramonii) a list (Folia stramonii). Semena se získávají krátce před dozráním seříznutím tobolek a nebo po dozrání - kdy se semínka vymlátí. List se sbírá v době květu, suší se co možná nejrychleji ve stínu nebo za umělého sušení při teplotách do 50 °C. Zřídkakdy se sbírá i kořen (Radix stramonii) nebo květ (Flores stramonii).

Droga mohutně rozšiřuje bronchy a omezuje sekreci bronchiálních žláz, užívá se jí proto zejména jako antiastmatikum (např. v tzv. astmatických cigaretách), proti křečím při kašli a napomáhá vykašlávání. Doporučována bývá také při Parkinsonově nemoci nebo jako afrodiziakum. V homeopatii se užívá proti černému kašli, nervozitě, křečím, neuralgii, astmatu. 

 

popis-datura-stramonium.jpg

 

Durman nikdy neužívejte bez lékařského dozoru!!! 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Dotaz

(Mirek, 12. 10. 2018 13:53)

Mám durman léta po obvodu zahrady tvoří živí plot,a odrazuje zvědavce,

Re: Dotaz

(Donda, 12. 10. 2018 14:10)

Durman lze pěstovat ,ale pozor na dnešní mládeš rádi oběvují a experymentují,at vám neoškubou urodu,durmanu,a mužete být stíhaný kdyš někdo nepřežije ,drogy jsou svinctvo.chrante děti a mazlíčky.

Arrive at Your Blood Apply pressure on Checked

(Agoarsetrels, 9. 10. 2018 7:50)

Poids est comment robuste votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur essence pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque age votre moelle bat, il pompe le sang par vos arteres a la vacances de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/commande-medicament-cialis/

dotaz

(iveta, 29. 4. 2018 17:35)

prosím za jak dlouho se může zelenina nasadit na místo, kde byl durman, aby žádné jedované látky nepřecházely do zeleniny, děkuji.

Re: dotaz

(Josef, 11. 5. 2018 12:32)

Zeleninu můžete bez obav sázet ihned po odstranění durmanu. Durman trhejte v rukavicích a zbytečně k němu nečichejte. Pokud jde o jednu rostlinu, není se čeho bát, máte-li souvislý porost mnoha rostlin, je opatrnost při odstraňování na místě. Nejlépe vytrhat i s kořeny, sekání nedoporučuji, rozstřikuje se šťáva z lodyh. Durman dost nepříjemně páchne a může způsobit nevolnost. Dříve si lidé ze zralých semen a lihu dělali mazání na bolavé klouby. Byl jsem kdysi svědkem neúmyslného požití takové tinktury, stav byl podobný opilosti s halucinacemi, postižený se z toho dostal bez následků, ovšem průběh byl pro všechny zúčastněné velmi nepříjemný. Rozhodně nezkoušet.

Gran

(Filip, 10. 9. 2016 8:02)

Zdravím , nikdy jsem durman nezkoušel chtěl bych se zeptat jestli by jste mi někdo neporadil jak to mám připravit , kolik toho mám dát , kolik mám udělat. Vážím cca 70 kg
Nechci se otrávit , tak bych si rád nechal poradit od zkušeného :)
Děkuji

Re: Gran

(JT, 16. 9. 2017 20:32)

Máš nějaký priblem, že ji chceš užívat? Nebo jen tak.

Re: Gran

(Psychadelix, 19. 9. 2017 1:39)

Ahoj Filipe z durmanem opatrne, jednou jsem se ho rozhodnul vyzkouset. Jen ze zvedavosti. Konzumuji se seminka z toho bodlaku, davka se tezce odhaduje ja jsem snedl 2 mesicky plne seminek, no to co se delo pak je jen tezce popsatelne. Zacina to nevilností, ktera se porad stupnuje a postupne prichazi velice realni a silne halucinace. Pak nastupuje panika ze smrtelne otravy, ktera se misí z pocitem kdy uz clovek nedokaze rozeznavat realitu. Privolat si sanitku uz neni mozne.
Nastupuje absolutni abstrakt halucinace a panika ze smrti se porad stupnuje, mel sem skutecny pocit ze umiram bylo to desne. Tenhle stav pretrvaval cele hodiny asi 6-8 hodin. Pak začiná utlm. Ten trva nejdíl zacina se tim, ze strach ze smrti vystrida strach z toho, ze ti ty halucinace zustanou navzdy, ze se z toho uz nikdy nedostanes. Pak se zacinas probouzet z abstraktu a zpatrujes obrysy realniho sveta. Sylne halucinace i nadal pretvavaji, ja mluvil z lidma ktery tam nebyli a snazil se uchopit predmety ktere neexistovali. Pocit sucha v puse je enormni. Tenhle stav pretrvava asi 10-12 hodin, pak prichazi unava a pocit na spani ani po kvalitnim spanku se clovek jeste neciti uplne ok. Takzvany flashback chvilkove vraceni stavu se muze objevovat i pul roku od poziti. Takhle to pusobilo na mne rozmysli si to abys pak nebyl sklamanej ze si cekal neco jineho :D Je to pekelne dabelsky stav nema ze srandou nic spolecnyho tak na to bacha ;)